• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Gülenay Pınarbaşı'nın Web Sitesi

Site Menüsü
takipet

bahsedenler

Hacılar Beldesi, Erciyes ve Turizmde Tanzimat Kafası

Erciyes Dağı, şairin deyişine göre dağlar şahı... Şu günlerde heybetindeki güzelliği ve karın bereketiyle kış turizminin şahı olmak üzere bir takım hazırlıklar içinde.

 Dağlar Şâhı Erciyes

Kayseri Büyükşehir Belediye başkanlığı bünyesinde kurulan Erciyes A.Ş, dağa ciddi tesis yatırımları yapmakta. Mevcut durumda 500 yatak kapasitesine sahip Erciyes Dağı önümüzdeki birkaç ay içinde 2000 yatak kapasitesine sahip olacak. Pistler ise şu anda yaklaşık 60 km.lik alanıyla Türkiye içinde tercih edilebilir durumda.

Zira pazartesi akşamı uçakta tanıştığımız on kadar genç mühendis, Erciyes'te kaymaya gelmiş haftasonuna bir gün eklemişler, tatillerini uzatmışlardı.

Pistler, Türkiye için rakipsiz gibi, fiyat politikası ekonomik, uçak seferleri yeterli. Eksiklikler yok mu, var pek tabiki. Araştırmalarla ortaya konan ve tartışılan pekçok turizm-eğlence unsuruyla beraber kolayca giderilebilecek en önemli eksiklik Erciyes Dağı ile Havaalanı arası transfer alternatifinin kısıtlı olması.

Erciyes A.ş'nin hedefi iki yıl içinde yaklaşık 200 km.lik 96 pistle dünya çapında bilinen bir merkez olmak. Şahsi kanaatime göre Erciyes'in birçok avantajı var. Öncelikle şehir merkezine-havaalanına oldukça yakın. Doğal peyzaj bakımından destansı. Hatta Hacılar Belediye Başkanı Ahmet Erdem'in dediği gibi temaşa sporu olan kayak için biribirinden güzel manzaralara sahip. Birden fazla kapısı yani yolu mevcut.

Erciyes Dağı böyle. Bir de dağdaki ve çevresinde turizm planlaması meselesi var ki erken kalkan yol alır nevinden bazı çalışmalar yapılmış. Erciyes Dağı'nın kapılarından biri olan Hacılar Kaymakamlığı, mevcut durumdan ve gelecekteki turizm pazarından nasıl pay alabilecekleri hakkında ve halkın beklenti-temennileri, katkılarını ortaya koyan bir çalışma yapmışlar. "Erciyes Master Planı Etki Analizi" isimli araştırmayı isteyen Hacılar Kaymakamı Dr. Yasemin Çetinkaya. Alışılagelmiş uygulamaları bakılınca turizm planlamasına verilen önemde bir kadın titizliği olduğu fark ediliyor. 

Araştırma sonuçları, Hacılar beldesi için yapılabilme ihitmali olan turizm türleri, 18 şubatta bir çalıştayda tartışılmaya sunuldu.

Hacılar enterasan bir yer. Kayseri'nin hem içinde hem dışında. Büyük sanayiciler yetiştirmiş, panoramik sayılabilecek bir görüntüsü var. Sosyal yapısı da konumu gibi Kayseri'nin hem içinde hem dışında... İşsizlik oranı düşük olmakla beraber gelir seviyesi ortanın altında.

Rasyonel Araştırma Şirketi'nin yüz yüze ve derinlemesine yaptığı görüşmelerden çıkan sonuçlar, başka bir yazının konusu olsa da sosyologların incelemesi ve yorumlanması gereken Türkiye geneline bakan veriler var demeden geçemeyeceğim. Örneğin, Hacılar beldesi sakinleri, kendi evlerini turizme açmayı redderken bir bakasının açmasını uygun buluyorlar. Diğer yandan eşlerinin çalışması için evden çıkmasını hoş görmezken, ev odaklı turizm hizmetlerinde çalışabileceklerini ifade ediyorlar vs... Yani Türkiye'nin Tanzimat'tan beri gelen değişiminin etkileri her beldede-bölgede benzer. Kafalar karışık...

Kafa karışıklığı, Tanzimat demişken çalıştaydaki turizmcilerin algılarından bahsetmek isterim. Çalıştayda Kış turizminin önde gelen seyahat acentalarından birinin kurucusu, Kapadokya bölgesinin yetkin birkaç seyahat acentasının temsilcileri ve rehberler vardı. Kayseri'de ve Hacılar beldesinde turizmle ilgili öngördükleri, kafalarındaki şablonlar doğrusu şaşırttı.

Kenarından köşesinden 4 senedir dahil olduğum Haydi Gezelim gezi kulübünde 200'ye yakın çoğunluğu kadın turistlerde, çalıştaydaki katılımcıların  bahsettiği algıların ve taleplerin olmadığını söyleyebilirim. Mesela "turist mutlaka içki ister" veya "gece eğlencesi tercih nedenidir", "tesettürlüler bunu ister", "açıklar şunu ister" vs gibi algılar çok sınırlamacı ve turizmin planlama ve hedeflerinin önünde engel olabilecek cinsten.

Ha bir de şu var: "Avrupa 100 yıl önce kayak pisti" yapmıştı vs... Doğru bundan bir sıkıntı yok "Paris metrosu 100 yıl önce yapılmışken Kartal metrosu 2012'de yapıldı". Bu eksiklikler göz önüne alınmalı ancak turizm vizyonu ortaya konarken kompleksli bir yaklaşım daraltıcı olabilir.

 Yeni dünya, yeni turist, yeni insan gibi tanımlamalar yapılırken şablonlardan çok uzak durmak lazım. Tanzanya Havaalanı metaforu vardır hep kafamda (patent bir seyyah arakadaşımın) zenci orta yaşlı adam- genç kızıl saçlı  Finlandiyalı ile evli, müslüman erkek hristiyan kadınla, Masai bir genç İranlı bir kızla vs... Hepsinin seyahat etme güdüleri, ihtiyaçları, beklentileri farklı. Birşekilde yan yana gelmez dediğimiz kişiler bir turizm hareketinin içinde Afrika'da... Bu da başka bir yazının konusu vs...

Turizm konusunda söz söylemeye yetkin olsaydım kabaca şunu ifade ederdim:

Turizm planlamaları yapılırken iki gerçekten hareket edilmeli.Turistler,

1- ekonomik güçlerine

2- kültürel donanımlarına uygun tercihlerde bulunurlar. Bunun dışındaki bütün etkenler değişken olabilir.

İnsan sayısı kadar zevk, ilgi, ihtiyaç olduğuna göre Tanzimat kafasını bırakıp, akla, bilime ve güncele göre hareket etmek kazandıracaktır.

Son söz Hacılar'a, Hacılar Beldesinin dağa ve şehre yakınlığı avantajını kullanarak, Beldeye yöresel yemek noktaları ve yöresel satış noktaları kurmak kısa vadede bir turizm hareketine neden olabilir. Yöresel yemek, yöresel ürün skalası köy turizmi standartlarından ziyade küresel yeme-içme-alışveriş ve turizm standartlarında tutulabilir. Yöreye uyumlu bir mimari yapıda, yeme-içme ve alışveriş tesisini küresel bir anlayışla yönetmek güzel olabilir.

Kayseri'ye gidip böyle verimli bir çalışmanın içinde olmamı sağlayan Kaymakamımız Yasemin Çetinkaya hanımefendiye ve Rasyonel Arştırma şirketinden değerli uzman Nuran Köse Çerçi'ye teşekkür ederim.  

 Çalışmanın detayları için: http://www.hacilar.gov.tr/default_B0.aspx?id=116Gülenay Pınarbaşı
gulenaypinarbasi@yahoo.com

tweet