• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Gülenay Pınarbaşı'nın Web Sitesi

Site Menüsü
takipet

bahsedenler

Batum

Trabzon, Rize, Hopa derken Sarp’a geliyoruz. Sıkı kontrollerden sonra solunda dalgası azalmış Karadeniz, sağında bir ucu Kafkas dağlarına uzanan yeşil tepelerin bulunduğu toprak yolda ilerliyoruz. Kısa bir zaman sonra Çoruh nehrinin denize döküldüğü geniş ağzına ulaşıyoruz. Hemen yanında Batum Havaalanı. Hopa’dan sadece 15 km. ilerdeyiz ama sanki burası başka bir kıta. Köyler, oteller, pansiyonlar, SSBC döneminden kalma çok katlı apartmanlar, inekler, 2011 model cipler hepsi bir arada.

Batum, Gürcistan’a bağlı Acara cumhuriyetinin başkenti. IX. Yy’da Müslüman ordularıyla tanışmış, XV. Yy’da Osmanlılar idaresine girmiş güzel kent. Mondros Mütarekesi ile İngilizlerin denetimine giren kent, TBMM’ye ilk temsilci göndermesiyle de ünlü.

Bugün ise sahip olduğu geniş limanı, ılıman iklimi ile değil, kumarhaneleri ile dünyaya pazarlanmaya çalışıyor. 400 yıl Müslüman idaresinde kalmış bir şehirden çok Sovyet Rusya’nın kalıntıları ile kapitalizmin boyalı dünyası arasında sıkışmış bir portre çiziyor. Müslüman devirden kalma tek eser Aziziye camii. Ezan okunmayan caminin imamı olmasa da ibadete açık. Ben gittiğimde iki kişilik bir cemaat vardı. Türkçe bilmeyen dedeler, camii bahçesinde oturuyorlardı. Camiinin bulunduğu sokağın tamamında Türk lokanta ve bakkalları var.

Batum’u yürüyerek gezmek mümkün. Çok çok eski apartmanların yanı başında Avrupa ülkelerini aratmayan bakımlılıkta meydan ve parklar görmek mümkün. Halkın genelinin pek varlıklı olmadığı anlaşılan kentin müze ve tiyatro binası göz alıcı. Şehrin birçok yerinden görülebilen Hz. Meryem heykeli, elindeki altınlarla bakanı büyüleyecek cinsten. Devlet töreniyle Müslümanlıktan Hristiyanlığa geçirilen Gürcülerin bir kısmı hala Stalin’e hayran. Batum’un çevre köylerinde yaptığımız gezintide, bazı evlerin balkonunda Stalin heykelleri görmek bizi şaşırttı. Bununla birlikte bir inşaat kent görünümündeki Batum’un kumar ve fuhuşun merkezi olması şaşırtmakla beraber üzdü. Batum'un batağı türküsü modern çağlarda yeniden mi yazılıyor sorusunu aklımıza getirdi. Devasa boyuttaki kumarhanelerin oto parklarında başta Azerbaycan, Ermenistan ve azlıkla İran’a ait lüks araçların varlığı, adım başı bir dilenciyle karşılaşılan şehrin içinde bulunduğu batak ancak görmekle anlaşılacak gibi.

 

 "Gelir uçurumunun bariz olduğu kentlerin başında İstanbul vardır" kabulünün yıkıldığı Batum, ucuz ve lezzetli köy ürünleri, kalesi, ovası ve her şeyden önemlisi mis gibi havasının teneffüs edilmesi için görülmeye değer. Türkiye’ye bu kadar yakın, akrabalık ve tarihsel bağlarımızın olan kentte, Müslüman olan ve dinini yaşamak isteyenler için bir hizmetin olmaması ise ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konu.

 

Batum fotoğrafları için: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.153887284691077.38573.100002094192788

tweet