• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Gülenay Pınarbaşı'nın Web Sitesi

Site Menüsü
takipet

bahsedenler

İtalya'da bir sevgililer günü

İki senedir 14 şubata denk gelen haftada İtalya'nın başkenti Roma'dayım. Bu seneki seyahatte Napoli ve Pompei'yi de görme fırsatımız oldu. Metrolarda, otobüslerde, marketlerde halka içiçe geçen günler, İtalyan halkının samimiyeti yardımseverliği, gezinin en kayda değer anlarıydı. 

2011'de 13 şubatta, 2012'de ise 11 şubatta Roma'daydık. Türkiye'de evden havaalanına kadar heryerde sevgililer günü kutlamaları, reklamları vs. vardı. Roma'da ise havaalanından otele hiçbiryerde ne Aziz Valentine ne de bir kalp resmi kutlaması vs. göremedik. 14 şubatta Trevi'ye gittik."Herhalde kutlamalar burada" dedim. Fena halde yanılmışım. Trevi meydanındaki hiçbir işletmede ufacık bir süsleme, belediye başkanı kutlaması vs. yoktu. Trevi çeşmesinin şaha kalkmış atlarına baktım. Orada da bir şey göremedim. Üstelik Trevi'de öyle olağanüstü bir kalabalık da yoktu. Sebebini hakikaten çok merak ettim. İtalyanca bilmediğime ilk kez bu kadar çok üzüldüm. Kimseye bir şey soramadık. Gelince arkadaşlarımla paylaştım, fikir yürütenler oldu. En son kanaatimiz "katolikliğin merkezinde evlilik dışı bir kurum olan sevgililik kutlanmıyor” sonucuna vardık. Peki bizdeki abartının nedeni ne?
2011'de Roma'da sevgililer günü kutlanmadığı gibi 13 şubat pazar günü Berlisconi'nin abuk subuk yaşantısı ve hakkında çıkan küçük kızlarla fuhuş yapıyor iddiasını protesto vardı. Kadınlamanifesto veriyorlardı. Ne dediklerini anlamasak da son derece kızgın olduklarını görebiliyorduk. İtalyanca bilsem bu manifestocu kadınları tebrik etmek isterdim.
Trevi çeşmesi kadar olmasa da İspanyol merdivenlerinin bulunduğu meydandaki çeşme de göz dolduruyor. İspanyol merdivenleri ise tam seyirlik. Merdivenlerin tepesine çıktığınızda kentin bir kısmını panaromik görme imkanı bulabiliyorsunuz. Hiçbiryerde sevgililer günü kutlamaları görünmüyor!Propaganda caddesine yöneliyoruz, orda da birşey yok!
 
Yurtdışını görmek, içemizdeki olayları, değerler terazimize, başkalarının mekanından bakmak, kıyaslamak daha çok yapmamız gerekir diye düşünüyorum. Sevgiler günü, Hıncal Uluç, bu ülkeye ben getirdim diye övünüyor. Merak ettim Sevgiler günü, Aziz Valentine'nin kutsal kabul edildiği yerde kutlanmıyorsa nerede kutlanıyor? Nereden modelleme yapıldı?

tweet