• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Gülenay Pınarbaşı'nın Web Sitesi

Site Menüsü
takipet

bahsedenler

VATİKAN

Her yazar biraz seyyahtır. Bazen mekanlara bedeni bazen ruhu bazen hayalleri gider. Geçtiğimiz aylarda dondurmasıyla, konaklamasıyla Roma’yı yazmıştım. O bir klılavuzluk çabasıydı. Bir mekana, her gidişiniz de farklı bir şey gördüğünüz gibi farklı hislere de bürünüyorsunuz, ya da esin diyelim. Esen!    

ANTİK ROMA

Collesium ’dan ne insanlar geçmiştir. Bu meşhur yapının gölgesi altında kalmayacak kimse yoktur. Devasa ve iki bin yıldır ayakta olan Collezium, Phanteon, eski Roma’yı hatırlatıyor. Anadolu’yu ve dünyanın birçok yerini titreten Nasıralı İsa’ya işkence yapan ANTİK Roma’yı. Collesium’da Romalıların gladyatörlerin vahşi hayvanlarla kanlı savaşını, yapıların büyüklüğü, yayılması, coğrafyalardaki kanlı izleri düşününce acaba "devlet büyük insan küçük mü" demek istediler diye düşünüyorum! Collesium’dan sonra Forum:
  Tacitus, ustaca konuşmuştu, imparatorun ayıplarını dökmüştü, demokrasi buralardan geldi? Hangi demokrasi, kadınların ve kölelerin olmadığı sivil toplumun demokrasisi! PekiCaesar’ın ruhu Batı Roma’nın çöküşünden Victoria Emmanuel’nın gelişine kadar ne yaptı? Kolay değil 476’dan 1864’e kadar ortada bir devlet yok. Gerçi son yıllardan Fedon kıvamında bir adamın Berlusconi’nin yönettiği ülke o gladyatörlerin Roması mı?
 Yolumuz devam ediyor. Mussoli’nin hayaleti balkondan el sallıyor! Venedik meydanındayız. "Yol nereye gidiyor" sorusunun cevabının "hakikate" olmasını isterdim ama Corsa caddesine gidiyor. Kanlı bir tarihi arkasına atmak istercesine… Corsa’da alışverişle yola karışmak ya da yoldan çıkmak! Unutmak diyelim.
 
 
Meydanlar unuttururcasına canlı. Heykeller acıları biraz olsun sızdırsa da hayat var bu kentte. Sanatçılar, ressamlar, 2000 yıl öncesinden ekmek yiyenler, giyotinle dalga geçenler vs.. Gerçi yeni Avrupa’da bu topraklarda oluşmuştu değil mi? Meydanlardaki çok yönlülük, dindar Michelangelo’nun eseriydi. Bu dönem Leonardo da Vinci (1452–1519), Raffaello (1483–1520) ve Michelangelo‟nun (1474–1564) eseriydi.
 
Pieta
 
Vatikan Müzesi, heykeltraş: deyince niye Michelangelo’nun dinî resimler ve madonnalar: deyince niye Raffaello geldiğini adeta bize bağırıyor.
Bu kentte her şey birbirinin içinde, fikirler, eserler, idealler, mezarlar bile. Raffaello’nun mezarı Pantheon-Roma’da… Eski pagan tapınağında. Kardinal Bembo mezara şöyle yazmış:
“Raffaello’nun mezarı bu, doğa ana’nın korktuğu, yaşadığı sürece esiri
olmaktan, ölünce de onunla ölmekten.” (Ne hikmet!)

İnsan figürü kafa karıştırıyor, insanın bir değeri var mı? Hangi insanın değeri var? Bu sorular ışığında Michelangelo’nun insan figürü karşısında pes diyorsun. Hz. İsa ne de incelikli tasvir edilmiş.
İsyan… Kastamonu’da Yılanlı Medreseyi kimsenin kollamak aklına gelmezken, ortaçağ karanlığındakiler Michelangelo’nun en son mimari çalışması olarak bilinen Termini’deki “Santa Maria Degli di Angeli in Roma” kilisesinin giriş kısmını, Romalılardan kaldığı gibi muhafaza etmişler.
Michelangelo ilahi Komedya’dan esinlenen resimler yapmış ta o yıllardan. Nasıl somutlaştırıyorlar! Michelangelo’nun en dikkat çeken eseri (sübjektif değerlendirmem)Merhamet (PİETA) . Tıpkı Pantheon gibi, antikçağın mitolojik öyküleri ile İncil’deki tasvirleri bir arada kullanmış.
 
Taocular ne der, yolu anlatan en iyi metafor sudur. Tiber nehri karşımızda. Vatikanla Roma’yı ayırıyor. Devasa bir Roma yapısı Castel Del Angelo ile biraz korkutuyor biraz çarpıyor. Büyük meleklerden Mikal(A.S)’in başrolde olduğu bir efsane üzerine inşa edilmiş. Dehlizlerinden Vatikan’ın kanlı tarihine gidiliyor.
Vatikan, kasvetli, ne bizim Süryani ne Rum ne Keldani kiliselerine benziyor. Köln’deki Dom kilisesi ile kardeş gibi. Kütüphanesi, Michelangelo’nun Hz. Meryem’in acısı anlattığı Merhamet heykeli ve büyüleyici müzesi ile kasveti hissetmeye vakit kalmasa da orayı düşününce… Dünyanın en büyük katedrali içinde San Pietro Kilisesi… Dev kubbesinin tasarımı Michelangelo’ya ait. Hayatına baktım, Michelangelo o kadar yardımsevermiş ki beş yıl yeğenine bakmış, evliliğiyle ilgilenmiş…
 
 
 
Ve Pompei, İbret… Vezüv, dehşet… İ.S. 62-75 arası yok oluyor. Hz. İsa çarmıha gerildikten sonra. H. Heine, Pompei için palimpest metaforu kullanıyor. Palimpest, daha önce bir şeyler yazılmış bir kağıdı silerek üzerine yeni bir şey yazmak.
Büyük güç silmiş Pompei’yi kaç yüzyıl sonra üzerine bir şeyler yazmış, Avrupalı arkeologlar bir daha silineceğini düşünüyor. Daha neler silinecek dünya üzerinden! Her şeyde bir hayır vardır! Bu silinişler, acının içindekiler için ümittir.

 
 
İNANÇ TURİZMİ

 David Gitlitz‟e göre; “Çağdaş hacılar, insanların kutsallıkla birleştikleri noktalarda‟ dualarının daha büyük bir anlam kazanacağını hissettikleri yerleri arıyor”.
 Dini Konferans Birliği Başkanına göre, 1994‟den 2006‟ya kadar bu inanç pazarı 4.4. milyon katılımcıdan 14.7 milyon katılımcıya yükselmiştir(Güzel: 2010)  . Dünya Turizm Örgütü(DTÖ)tahminlerine göre dünya genelinde her yıl 300 milyon turist inanç merkezli olarak seyahat etmektedir. Bu seyahatlerle 18 milyar $ büyüklüğünde ekonomik bir pazar oluşmaktadır. Bu istatistiklerle, inanç turizmi alternatif bir turistik ürün olarak ülke gelişimi için gelir potansiyeli oluşturacaktır. Ayrıca Dünya Turizm Örgütü(DTÖ) yapılan bu araştırmalarla inanç turizminin de içinde bulunduğu turizm hareketlerinin 2020 yılında %20 artacağı öngörülmüştür. ABD Seyahat ve Turizm Sanayi Dairesi'ne göre, "dini ya da hac" amaçlı yurt dışına seyahat Amerikalılar’da, 2005’te % 30 artış göstermiştir. 
Gelelim Vatikan'a, 2005 yılında, 3.8 milyon üzerinde insan Vatikan ziyaret etti.  4,3 milyon kişi 2007 yılında Vatikan müzesini gezdi.
 
Not: Yazarın Milat gazetesindeki "Yollarda Döne Dolaşa" bölümünden alınmıştır...

tweet