• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Gülenay Pınarbaşı'nın Web Sitesi

Site Menüsü
takipet

bahsedenler

Kıbrıs

Kıbrıs'ta manevi bir bekçi...

 

İlkokuldan beri kulaklarımızda kalmış bir melodidir Kıbrıs. “Yavruvatan” tanımı ve “Beşparmak” dağları en unutulmaz figürlerdir bu melodide. Bir de Kıbrıs’ta askerlik yapanların getirdiği porselen mutfak eşyaları… 
Üniversite yıllarımızda ise belleğimize bütün Türkoloji talebeleri gibi Kıbrıs, Namık Kemal’in sürgüne gittiği hapiste yattığı yer olarak yerleşti. Sanatına sanat kattığı, mektuplarını yazdıği yer...
Yukarıda saydıklarım dışında pek bir bilgim olmadan Kıbrıs’a gittim. Uçaktan Akdeniz’e bakınca, Kıbrıs’ın Sicilya ve Sardunya’dan sonra en büyük ada olduğunu anlamak mümkün.
Adeta Mersin ve Antalya Körfezleri arasında yer alan Taşeli çıkıntısının güneyinden çıkmış bir parçası gibi duruyor. 

Uçaktan inip kalacağımız yer Magosa’ya yol alırken Kıbrıs’ta tarım dışında pek bir faaliyet yapılmadığını anlıyorsunuz.
Beşparmak dağlarının önünden geçerken Amanos Dağ sisteminin devamı olduğundan çok ilkokul öğretmenimin benzetmesi geldi aklıma.
Bir de hayalet şehir Maraş’ın ruhsuzluğu, unutulacak gibi değildi...
Masmavi ve tertemiz denizi, bize çok da benzemeyen esnafı, Girne Kalesi gibi anlatılacak pek çok şey var Kıbrıs’ta ama ben asıl oranın en eski müslümanı bir kadın, Hala Sultan’ı anlatmak istiyorum.

 

NAMIK KEMAL ZİNDANI


Hala Sultan Türbesi, İstanbul’daki Eyüp Sultan Türbesi gibi Kıbrıs’taki İslam varlığınınen eski izini oluşturmaktadır. Ümmü Harâm, Hz. Peygamberin süt halasıdır. Halk arasında Hala Sultan olarak ün salmış, bazı menkıbeler anlatılır olmuştur. 
Hz. Osman’ın hilafeti döneminde kocası ile birlikte Kıbrıs seferine katılmış orada vefat etmiştir. Attan düşerek şehid olan bu kadına Osmanlılar döneminde türbe yaptırılmış, daha sonra şadırvan ve tekke ihya edilmiştir.
Hala Sultan, Hz. Peygamberden bir iz, bir nişan gibi kabul edilmiş Kıbrıs halkının en önemli ziyaretgahı olmuştur. 
Günümüzde dahi Güney Rum kesiminde yer alan türbe ziyaret edilmektedir. 
Tarih kitaplarında anlatılanlara göre sadece halk değil, gemicilerde Hala Sultan’a çok hürmet eder, I. Dünya Savaşı’na kadar buradan geçen Osmanlı gemilerince top atışı ile selamlanırmış.
Larnaka’da bulunan Hala Sultan’ın kabri dört adet ince demir sütunun taşıdığı, hakkında çeşitli rivayetler nakledilen yekpâre bir taşla taçlandırılmıştır. 
Tekke’nin uzaktan görünüşü büyüleyicidir.
Hala Sultan’a neden Hz. Peygamberin süt halası dendiğini araştırdım ancak çok sıhhatli bilgilere ulaşamadım. Hz. Peygamberin süt annesinin kız kardeşi olduğu kesin ancak bu durumda neden teyze değil de hala denildiğiyle ilgili ilmi bir çalışmaya rastlamadım.

Halk anlatılarında bunun  cevabı vardır elbet. Hem kulağa da Hala sultan teyze sultandan daha hoş geliyor…
Hala Sultan, şüphesiz Anadolu’da ve tüm İslam coğrafyasında bulunan manevi kadın bekçilerden biri. En azından halkın gönlünde böyle… 
Herkesin Kıbrıs’ı, özellikle de Hala Sultan Tekkesini görmesini tavsiye ederim.

 

tweet