• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Gülenay Pınarbaşı'nın Web Sitesi

Site Menüsü
takipet

bahsedenler

Tokat

Tokat'ı güzelleştiren kadınlar ve hissettirdikleri...

 


Hep nefs çıkar karşıma ölüp ölüp dirilsem
 insandan kaçmak kolay kendimden kaçabilsem.


Gezmek, görmek, aramak, kaçmak belki hepsi ardı ardına gelir gezme fiilinde…
Benim için gezilerim, kendimden kaçmak ve güzeli aramak arasında geçiyor.

Necip Fazıl’ın yukarıya aldığım dizelerini uzun yıllardır düşünmüşümdür. İnsan kendinden neden kaçmak ister? 
Bu sorunun cevabını son seyahatimde Tokat’ta buldum gibi oldum. Tokat'a ruh penceresinden bakmaya çalıştım.
Kendinden kaçan insan huzura intisap etmek ister. Bir "an" yaşamak ister. O an insanın hayatına mana kazandırır. Güç verir. Kendiyle, çamur yönüyle mücadelesini bazen o andan aldığı heyecanla yapar.
Bu anlar eğer Allah’a yaklaştığımızı hissettiğimiz anlarsa tadına doyum olmaz. 
İşte bu anlardan birini Tokat meydanında İlhanlı sultanının hanımı Burgaç Hatun türbesinin başında hissettim. 14. yy’da yapılan kümbetin mimari açıdan bir olağanüstülüğü yok, ama meydana kattığı ruhu hissetmemek imkansız. 
Tokat , meydana açılan sivil mimarinin güzel örneği evlerden oluşan sokakları, hamamları, meydan camisiyle görülmeye, hissedilmeye değer. 
Meydanın arkasında bulunan saat kulesi, ziyaretçileri Tokat Mevlevihanesi’ne sevk etmek için görevlendirilmiş gibi. 
Eğitim ve öğretim faaliyetleri, açların doyurulması, çıplakların giydirilmesi gibi konularda hayır sahipleriyle toplum arasında bir köprü oluşturan tarikatlar, çeşitli yörelerde tekke ve zaviyeler yaptırmışlardır. Mevlevihane’de bu niyetle, kadınların himmetiyle Tokat’a yaptırılmış. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün "TOKAT MEVLEVİHANE VAKIF MÜZESİ" olarak düzenlediği Mevlevihane cumhuriyetin ilanından sonra kapatılmış. Ne ilginçtir ki bu yüzyılların zikriyle yoğrulmuş mekan 1949'a kadarkadınlar hapishanesi olarak kullanılmış.


IV. Kılıçaslan'nın 1260 yılında, Pervane unvanıyla görevlendirdiği Muine'd-din Süleyman'ın çalışmalarıyla kurulan mevlevihanenin yaygınlaşması ise; Sultan Veled kızı Şeref Hatun'un müritlerinden, Mevlevi halifesi Konya'lı Arife-i Hoş-likaa'nın çalışmalarıyla olmuş.
 Tokat’a emek vermiş hatunlar çok. I.Alaaddin Keykubad’ın eşi Mahperi Hatun (Huand-Hunad) tarafından Tokat’a yaptırılan kervansaray, abidevi taç kapısıyla göz kamaştırıyor. 
Tokat’taki en güzel Osmanlı dönemi mimari eserlerinden birisi olan Hatuniye Camii(Meydan camii) bir kadın için yaptırılmış. Sultan II. Bayezit'in annesi Gülbahar Hatunadına yaptırdığı cami, huzur depolarından biri.
Erenler mevkii, ve Erenler mezarlığına giden yol, tarihi Tokat’ı gözler önüne seriyor. Modern Tokat’ın aksine, günlük yaşam burada geleneksel.
Tokat’a nasip olursa bir daha gitmek istiyorum. Huzurun kokusunu aldım. Ama adresini bulamadım. Tokat’ta değişik bir kaynak var. Kalbimi çarptıran beni kendisine çağıran. Madde ötesini işaret eden.
Bu cümleyi daha modernce kurmaya çalışırsam şöyle söyleyebilirim, Tokat’ta keşfedilecek daha nice eserler var!

 

 

tweet