• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Gülenay Pınarbaşı'nın Web Sitesi

Site Menüsü
takipet

bahsedenler

Hacıbektaş

Nevşehir’e bağlı Hacıbektaş ilçesinde Karahöyük'ün eteğinde, tarihi Akpınar Çeşmesi'nin arkasında bulunan Kadıncık Ana Evi, Hacıbektaş'ın en eski yapılarından biri. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce restore edildiği söylenen ev, şu anda ziyaretçi bulunmaması gerekçesiyle kapalı tutuluyor. Kadın Haberleri’nin özel izinle girebildiği Kadıncık Ana’nın evi, tozlu ve bakımsız haliyle tarihi bir değer olmaktan uzak gözüküyor. 

İlgili kurumların ve stkların Kadıncık Ana’ya ilgisizliği anlaşılabilir gibi değil. İlçenin herhangi bir yerinde Kadıncık Ana’yı tanıtan, anlatan hiçbir tabela ve broşür olmaması ülkemizin milli zenginliklerine sahip çıkılmadığını bir kez daha gösteriyor. Kadın Haberleri’nin görüş aldığı bir uzman, Alevi-Bektaşi Federasyonları’nın acilen Hacı Bektaş Külliyesi’ne sahip çıktığı gibi Kadıncık Ana evini de sah,plenerek müze ev yapılmasının önemine dikkat çekti.

 

Ev birbirine ekli üç odadan oluşuyor. Birinci oda tek kemerli olup, üç küçük penceresi var. Odanın sol tarafındaki eğri duvar, yıkılmak üzere iken Hacı Bektaş Veli'nin eli ile yıkılmasını engellediği rivayet edilen duvardır.

Giriş kapısının karşısındaki sol köşede, Kadıncık Ana'nın içinde gizlendiği söylenen tandır yeri bulunmaktadır.

 

Ancak son derece tozlu olan ev, içinin özensiz döşemesiyle de dikkat çekmektedir.

Kadıncık Ana Evi’nin bakımsızlığının yanı sıra bahçesinin ve bahçeye bitişik diğer evlerin yıkık, virane görüntüleri de “bu kadar olmaz” denilecek gibi.
 

 

Kadıncık Ana Kimdir?

 Kadıncık Ana Cepni Boyu’ndan Yunus Mukri’nin oğlu İdris’in karısı Kutlu Melek’tir. O’na Sulucakarahöyük’te çok saygı duyarlar ve kadıncık diye hitap ederlerdi.
Hacı Bektaş Veli, Sulucakarahöyük’e geldiğinde kendisine yardım eden, hizmetinde bulunan yine bir kadın “Kadıncık Ana”dır. “ Hacı Bektaş Veli, bir müddet burada misafir olmuş, pir evindeki “KızılcaHalvet” yapılınca oraya taşınmıştır. İnanışa göre Kadıncık Ana, bu odadaki ocağın içinde sır olmuş ve bir daha görülmemiştir.  Mezarı da yoktur. Oyuğun içinden alınan toprağın her derde deva olduğuna inanılmıştır. Özellikle çocuğu olmayan kadınlar buradan aldıkları toprağı su ile karıştırıp içince çocuklarının olacağına dair bir inanç vardır.”
Hacı Bektasi Veli ile ilgili “Velayet-name”de Kadıncık Ana ile de ilgili bölümler bulunmaktadır. Kadıncık Ana, ermiş bir insan olarak gösterilmektedir. Velayet-namede Kadıncık Ana ile ilgili olarak anlatılan olaylardan bir tanesi şöyledir:
 “Bir gece, Kadıncık, uykusundan uyandı. İdris, sebebini sorunca Kadıncık,
acayip bir rüya gördüm, dedi. Sen bilgin kişisin, bir yor bakalım. İdris, ne rüya
gördün deyince Kadıncık anlatmaya başladı:
- On dört gecelik dolunay, eteğimden koynuma girdi. Yakamdan çıkmak istedi, yakamı tuttum. Yenimden çıkmak istedi, yenimi tuttum. Bu sefer eteğimden çıkmak istedi, oturdum, yere kapandım, derken belinleyip uyandım.
İdris, "Kadıncık," dedi. "Güneş peygamberdir, Ay eren. Senden bir çocuk dünyaya gelecek, erenlerden olacak. O vakte kadar da Kadıncığın çocuğu olmamıştı.
Kadıncık Ana’nın rüyasının üstünden biraz zaman geçti. Bir gün Kadıncık, bazı kadınlarla beraber çamasır yıkamaya, kaynak başına gitmişti. Bu sırada Hacı Bektaşi Veli çamaşır yıkayan kadınların yanına geldi. Çamaşır yıkayan kadınlara karnının aç olduğunu söyleyerek Allah rızası için kendisine yiyecek bir şeyler vermelerini söyledi. Kadınlarda ona verecek yemekleri olmadığını söylediler. Kadıncık Ana hemen evine gidip bir ekmeğin icine yağ koyarak Ulu Hünkar’a getirdi ve verdi. Bunun üzerine Hünkar Hacı Bektaş şöyle söyledi: “Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin.” Sonra oradan Sulucakarahöyük mescidine gitti. Kadıncık Ana’nın evinde İdris’in annesi yemek pişirirken yağ almak icin yağ küpünü açtığında yağ küpünün ağzına kadar yağ dolu olduğunu gördü ve şaşırdı. Kadıncık Ana eve geldiğinde, ona yağı nereden aldığını sordu. Kadıncık yağ almadığını, çamaşır yıkarken bir derviş geldiğini, ona ekmek ve yağ götürdüğünü söyledi. Bu onun duasının bereketiyle dolmuştur, dedi.

www.kadinhaberleri.com

Gülenay Pınarbaşı

Mart 2009

 

Not: Bu yazıdan sonraki dönemlerde ev tekrar turizme kazandırılmaya çalışıldı. Sonucu görmedim henüz.

tweet