• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Gülenay Pınarbaşı'nın Web Sitesi

Site Menüsü
takipet

bahsedenler

Amasya-2

Dört Günde Dört Kent: Kastamonu, Merzifon, Amasya, Tokat

 

6 mayısta çıktığımız Kastamonu- Merzifon-Amasya-Tokat seyahatimiz pazartesi akşamı sona erdi. Önceki gezilerimize nazaran daha küçük bir grupla birlikte olmamız, incelemelerimizin niteliğine katkıda bulundu. İyi bir planlama, Ayşe Tuba Oralgibi disiplinli bir organizatör ile 4 günde 4 kentin temel eserlerini gezmek mümkün oldu. Daha önce birçok kez gittiğim beylikler döneminin parlak kentlerinde hızla değişen ve hiç değişmeyen turizm içeriğinden bahsetmek istiyorum.
Güzergahımızın ilk durağı Kastamonu... Panaromik bir yüze sahip, kültür şehri olabilecek potansiyele sahipken ısrarla irade gösteremeyen Kastamonu'da Kentin kaleden veya saat kulesinden görülebilen sivil mimari örneği konaklarla taçlanmış türbe-camii ve medreselerini aradan seçip güzelliğini temaşa etmeye gayret gösteriyoruz. Kastamonu'nun olumlu bakımdan değişmeyenleri de var, Kastamonu tanıtımında gönüllü elçi yazar Ferhan Çapraz, Türkiye'nin en güzel köy kahvaltılarından birini veren Sabiha İzbeli Çiftliği ve Vedat Milör'ün tadı damağımda kaldı dediği Tabakoğlu pastırmaları...
 
 Değişenlere gelirsek Şeyh Şaban-ı Veli'nin yıllardır süren türbe restorasyonu bitmiş. Biz kente vardığımızda Pir'i anma etkinliklerine birkaç saat kalmıştı. Daha önce konuk olma şerefine eriştiğimiz program, sınırlı ve mahalli katılımla devam ediyor. Oysa Hazret, hayatı, felsefesi ve külliyesi ile ulusal hatta uluslararası programlara konu olmalı. Daha büyük bir kesim bu ışıktan faydalanmalı.
***
Kastamonu-Tosya derken Osmancık'a geliyoruz. Koyunbaba Köprüsü, kale ile birlikte gruptaki fotoğrafçıları heyecanlandırıyor.
Koyunbaba'nın himmeti ile kurulduğuna inanılan köprü, Kızılırmak, Koyunbaba'nın menkıbeleri, oraları görmek için yeterli. Köprünün çevresinde kurulu çay bahçelerinin eli-yüzü biraz daha turizme uygun hale getirilmiş ama değişmeyen tuvaletler hayal kırıklığına uğratıyor.
***
Merzifon, latif ve serincek havası, ipekyolunun kavşak noktası olması bakımından her daim cıvıl cıvıl. Bu kez daha önce dikkatimi çekmeyen delileri, veli-deli çizgisinde... Değişen ise çok şey var, Kara Mustafa Paşa külliyesinin etrafı büyük bir siyasi irade gösterilerek yıkılmış, bizi gezdireneski kültür Müdürü Suat Ayan beyfendi mücadelelerini anlattı. Merzifon nefes almaya başlamış. Tabii en büyük değişim Taşhan'da. 17. yy'a ait olan yapı, büyük emek verilerek ve yatırım yapılarak harika bir müesseseye çevrilmiş. Film çekimleri ve katolog çekimleri içinbulunmaz kıymette bir yer olmuş. Yapımcı ve organizatörlere duyurulur... Şu anda restoran hizmeti verilen han, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir kapasitede. Anadolu'yu ve eski kültürleri tanımak bir yanda da temiz-titiz bir mekandan hizmet almak isteyenler, listelerine Taşhan'ı eklesinler.
Her sene onbinlerce insanın katıldığı Hıdırellez kutlamalarının başlangıç noktası Merzifon'da Kümbet Hatun türbesi aslına uygun yaptırılmış. Tarihi eserleri, eski taşlarla, havayla grileşmiş renklerle seven biri olarak türbeyi fazla modern buldum. Sırlı hali ortadan kalkmış gibi...
Kara Mustafa Paşa Külliyesi etrafındaki düzenleme aslında Amasya'nın kültür ve turizm sahasında yaptığı büyük atılımın işareti gibi. En son 2010'da gördüğüm Amasya'da yeni açılan müzelerden, kente çekilen turist sayısına birçok turistik alanda hareket var. İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, bu hedeflere ilk adımı Marka Kent planlaması yapmakla attıklarını anlatıyor. Turizm Bakanı'nın talimatları doğrultusunda mesai kavramı olmadan çalışan müdürlük gece 23.00'e kadar gelen talepler doğrultusunda müzeleri açabiliyor. Haydi Gezelim Grubuna bizzat, Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi'ni müdür bey açarak gezdirdi. Amasya'da geçtiğimiz yıllara göre otellerde doluluk oranı yüzde yüz artmış. Sebebi, Ahmet beyin ve müdürlük ekibinin gayretli çalışmalarında. Barındırdığı mumyaları ile dünyanın sayılı müzelerinden olan Amasya Müzesi'nin de çehresi değişmiş. Müzede görevli uzman Muzaffer Doğanbaş, hem mumyaları hem de 13 ayrı medeniyete ait Arkeolojik, Etnografik eserleri bize tanıttı. Müzede özellikle Hz. Meryem heykelinin zerafetine hayran kaldık.  Tabii biz bu isimlerle hep İl Kültür ve Turizm Müdür Ahmet Kaya sayesinde tanıştık. Amasya'da değişenlerden biri de müze, daha önce mumyalar bahçedeki türbenin içindeyken şimdi müzede ayrı bir bölüme taşınmış. Bir diğer değişen de Bimarhane-Darüşşifa.Görkemli kapısı ile Anadolu'nun nadir eserlerinden olan ve Amasya'da İlhanlılardan günümüze ulaşan tek eser olan- İlhanlı Hükümdarı Sultan Mehmet Olcaytu ve hanımı Ulduz Hatun adına yaptırmış- Bimarhane tamamen yenilenmiş. Modern bir konseptle, eski tedavi usulü canlandırılmaya çalışılmış. Popüler mekanlara alışık turistler için, hangi burç hangi makam ile tedavi ediliyor gibi sorulara cevap veren kiosklar yerleştirilmiş.
Amasya Şehzadeler Müzesi, çocuklara tarihi anlatmak-yaşatmak için okul gezileri için iyi bir tercih olabilir.
Amasya'nın bizler için en etkileyici yerlerinden biri uzunca süre burada şehzadelik yapanII. Beyazıd adına yaptırılan külliye. Kafasına tesbih takmış yaşlı delisi, kuşları, Yeşilırmağın ferahlatıcı etkisi, çınarları ve kütüphanesi ile II. Beyazıd Külliyesi huzuru arayanlar için bulunmaz bir mekan. Beyazit Yazma Eser Kütüphanesi'nde bulunan 2 bin 492 el yazması, 3 bin 992 ise basma eser grubumuzdakileri fazlasıyla etkiledi.
Amasya ne gezmekle ne de anlatılmakla bitecek gibi değil. İyisi mi siz atlayın arabanıza çizdiğim rotadan devam edin...
"4 günde 4 kent" Gezi Planı
*Güzergah İstanbul'da başlıyor-Tokat'ta bitiyor...
1. gün Kastamonu
Gece yolculuğu...
*Sabah kahvaltı Kastamonu-Ankara yolunda İzbeli Çiftliğinde (Kalabalıksanız rezervasyon yaptırın)
*Saat Kulesi'nden Kastamonu'yu izleyip Şeyh Şabanı Veli türbesi ziyareti ve Daday yolunda Kasaba Köyü Mahmutbey camiisine gidin.(Ahşap işlemeleri ve kalem işleri dünya çapında nadir eserlerden)
*İkindi çayı Çorum-Osmancık Koyunbaba Köprüsünde(Koyunbaba türbesi ziyaretini, leblebi alışverişini unutmayın)
*Akşam güneşiyle Amasya'da otele yerleşin. Bahar aylarında seyahat edecekseniz Amasya Öğretmenevi ve Yeşilırmak kıyısında konakları öneririm. Ancak yaz aylarında Amasya panoramasına, Kral mezarlarına hakim, Kırklar Dağı karşısında konumlanan Apple Palece'da konaklamalısınız. (Seher vaktinde güneşin doğuşu fotoğraf çekmek isteyenlere güzel manzaralar sunabilir)
2. gün Merzifon
*Kara Mustafa Paşa camiinde namaz, bedestende alışveriş Taşhan'da öğle ya da akşam yemeği. Merzifon'da bizi özel birileri gezdirsin Abide Hatun camiinden Kümbet Hatun'a her köşeyi gezelim diyenler Suat Ayan'a ulaşsın.
* Merzifon bezinden çarşaf almadan dönmeyin. Ayrıca ceviz, keşkek, haşhaş da alabilirsiniz.
3. gün Tokat
* İpekyolu'ndan kente girilen Sulu Sokak'tan gezmeye başlayın. Behzat deresi, Mevlevihane, Alipaşa Camii, Burgaç Hatun(Tokat'ı haftaya anlatacağım)vs... görülecek tarihi eser çok.
Tokat kebabı yemeden dönmeyin. Gökmedrese civarı tavsiyemdir.
* Tokat Taşhan ve Yazmacılar Han'ından uygun fiyatlı el emeği ürünler almak mümkün. Taşhan'ın su katılmamış sütle yaptığı nescafeden tadın.
* Akşam olmadan yoğurtmaç ve Tokat pidesi alın. Yeni yaprakların çıktığı mevsimde giderseniz Tokat yaprağı ve Zile pekmezi de listeye girebilir.
* Konaklama Amasya'da
4. Gün Amasya
*Amasya Müzesi, Bimarhane, II. Beyazıd Külliyesi, Hazeranlar Konağı (Etnografya müzesi) illaki görülmesi gereken yerler.
* Öğle yemeği Yeşilırmak kıyısında Amasya Sofrası'nda. Tavsiyem Toyga çorbası, Etli Bamya ve sarma... Ev baklavası unutulmamalı...
 
*Yazarın Milat Gazetesindeki yazısından alınmıştır
 
tweet