• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Gülenay Pınarbaşı'nın Web Sitesi

Site Menüsü
takipet

bahsedenler

"Hafta sonu Nereye Gideyim" Diyenler Bu Yazıyı Okuyun!

Başından dumanı eksik olmayan dağları, binbir çiçeğe sahip yaylaları, adıyla uyumlu ovası, Karadeniz’e dökülen çayları ile Düzce, İstanbul’a ve Ankara’ya yakın bir hazinedir. Yıllardır yolların kesiştiği noktada mütevazi bir duruşla depremin yaralarını saran bu kent, bugünlerde turizmden daha çok pay almak için yepyeni umutlar taşıyor.

OVAYA HAKİM NOKTADA YÖRESEL KAHVALTI MUTLULUĞU

Dağların arasında dümdüz bir ilçe Gölyaka, geçit vermeyen sarp dağlarının tepesinde bütün bölgeye hakim noktada bir köye sahip:Hamamüstü. Bu köyde yörenin bütün renklerini taşıyan muhteşem bir köy kahvaltısı veriliyor. Düzce’nin geçiş yolları üstüne olması bölgenin Rumeli’den Kafkasya’ya hatta Doğu Anadolu’ya uzanan geniş bir yelpazede göç almasına sebep olmuş. Bu çeşitlilik yörede kendini en çok kahvaltı sofrasında göstermiş. İsli Abaza peynirinden, çerkez peynirine, mıhlamadan, acıkaya bir karma menü... Yaza merhaba için Pazar gününü Hamamüstü’nde kahvaltı ile başlatmak isteyenler bir telefonla rezervasyon yapabilirler.

Düzce ve Gölyaka Ovası manzaralı kahvaltıda dikkatle bakanlar, depremin fay hattını dahi görebilirler. Tabiat, depremin katkısı ile bereket fışkırtmaktadır.

ÇOK KÜLTÜRLÜ YAPIDA TURİZME HAZIRLANAN BİR KENT

Düzce’nin hem doğası hem de çok kültürlü yapısı saymakla anlatmakla bitmez. Hatta yaşamakla da bitmez desek yeridir. Zira geçen yaz üç ayımı geçirdiğim şehri henüz yeterince dolu dolu yaşayamadığımı fark ettim. Geçtiğimiz hafta sonu Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram ve sevgili eşleri Elka Bayram’ın konuğu olduğumuzda kentteki aktivite olanaklarını ve yeme-içme seçeneklerini daha iyi tetkik etmiş olduğumu düşündüm. Akçakoca’nın denize sıfır noktasındaki balık ve Düzce merkezdeki Közde Köfte ilk planda tavsiye edeceklerim. Belediye başkanı, valilik ve kültür müdürlüğüne paralel çalışmalarla, Düzce'nin komşusu büyük kentlerin turistlerini kente çekmek için planlamalar ve düzenlemeler yapma hazırlığında. Düzce'nin değerlerini sadece Türkiyeile değil yeşile hasret Arap yarımadasına tanıtmak için geçtiğimiz günlerde Dubai'de bir fuara katılmışlar. Arap turistlerin bölgeye büyük ilgi göstereceğine eminim. Umarım, konaklaması, yeme-içme tesisleri, transferleri yanı sıra diğer aktivitelerde istedikleri kapasiteyi yakalarlar. Düzce'de marka değerleri fazlasıyla mevcut, yapılması gereken bunları turizme aktarmak.

DÜZCE'NİN TURİZM YILDIZI RAFTİNG

Düzce’nin uluslararası standartlarda hizmet veren en önemli doğa turizmi marka değerDüzce Rafting. Melen Çayı’nda 11 km. lik orta zorluktaki parkur, uzman bir rehber eşliğinde hem spor yapma hem heyecan hem de yeşillikler ortasında 2,5 saatlik büyüleyici bir yolculuk imkanı sunuyor. Daha önce bir kez daha rafting yapma olanağı bulmuş, organizasyondaki aksaklıklar dolayısı ile bir daha denememiştim. Düzce Rafting, bütün önyargıları kırarcasına muhteşem bir deneyim sunuyor.

Düzce Raftingin kurucusu Şaban Yılmaz(resimdeki botun kaptanı), tesisin altyapısını 2003 yılında hazırlamaya başlamış. 2005 yılında Türkiye Rafting Federasyonu’ndan ardından Dünya Rafting Federasyonu’ndan eğitimler almış. Şimdilerde antrenör yetiştiren bir kurum haline gelmişler. İşin turizm boyutu ise 2007 yılında ivme kazanmaya başlamış. Yılda 6000 kişinin rafting,  4000 kişinin yöresel yemek aldığı tesiste, turizm sezonunda 60 kişilik bir ekip hizmet veriyor. Küçük bir kasaba için sadece bir tesiste 60 kişilik istihdamın yöresel ekonomiye katkısı kayda değer ve örneklik teşkil edecek bir başarı. Yöresel yemeklerle bir konsept haline getirilen organizasyonun ekipman sunumu, eğitimi, yönlendirmesi, transferi, çay molası vs. hepsi düşünülmüş aksamadan gerçekleştiriliyor. Şimdilik tek eksiklik giyinme kabinlerinin sayısı gibi duruyor.

1 gece Konaklamalı Düzce-Melen-Akçakoca-Gölyaka Turu Tavsiyesi

İyisi mi siz sular rafting için uygunken Düzce Cumayeri’ne gidin. Cumartesi rafting sonrası yöresel yemek ziyafeti yapın. Konaklama için Akçakoca’yı tavsiye ederim. Dönüşte Pazar günü Konuralp’te müze ve antik kente gezintiye çıkın. Düzce merkezde Közde Köftenin tadına baktıktan sonra Gölyaka Efteni Gölü ve Mera alanında foto-safari yapın.

 Gülenay Pınarbaşı
 gulenaypinarbasi@kadinhaberleri.net

tweet