• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Gülenay Pınarbaşı'nın Web Sitesi

Site Menüsü
takipet

bahsedenler

Geleneğin Kalp Atışları, Mekana Ruh Veren Kadınlar bölümü

Yapımcılığını Ayşe Tuba Oral, yönetmenliğini İbrahim Güldalı'nın editörlüğünü Gülenay Pınarbaşı'nın yaptığı programı Ayla Ağabegüm sunuyor. Ayla Ağabegüm'ün davetiyle programa katılan Pınarbaşı, saha çalışmasını, Anadolu'nun tapu senedi yer adlarını değerlendirdi.

Anadolu'ya Adını Veren Kadınlar kitabındaki efsaneler üzerinden isimlendirmeyi anlatan Pınarbaşı, "Bu şekilde hem bu topraklar vatan halini almışhem de asıl ve değişmez sahibinin Müslümanlar olduğu vurgulanmıştır" dedi.

13. yy’da Anadolu’nun İslamlaşmasında Hoca Ahmed Yesevi ve müntesiplerinin büyük etkisi olduğunu vurgulayan Pınarbaşı, "

Bu düşünce tarzı Anadolu’nun kültürel yapılanmasının temeli diyebiliriz" diyerek konuşmasını sürdürdü. 

Kırmızı Ebe ve Oruç Gazi’nin de bu ekolden olduğu düşünülmektedir

Yesevi disiplinde kadın-erkek ayrımı yoktur, biz de bu ayrımın olmadığı mekanlardan biri Kızılcahamam’dan görüntüler olan programda Geleneğin Kalp Atışları programının bir yıllık serüvenini değerlendiren Pınarbaşı, Ayla Ağabegüm'ün "heyecan" olarak tanımladığı geleneğe olan aşkı ve inancı modernleşme ve küreselleşme sürecinde kadınların devam ettirdiğine dair gözlemlerini aktardı. Sahada geçirdikleri bir yılın bazen memnuniyete bazen de hayretle karışık üzüntüye yol açtığını söyleyen Pınarbaşı, TRT 2 ve diğer kamu kurumlarının desteğinin önemine dikkat çekti.


Geleneğin Kalp Atışları, Mekana Ruh Veren Kadınlar bölümü

  
104 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
tweet