• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Gülenay Pınarbaşı'nın Web Sitesi

Site Menüsü
takipet

bahsedenler

Gülenay Pınarbaşı, Çocuk ihmal ve istismarı sempozyumunda, medyanın dilini analiz etti

Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) tarafından 6 bakanlıkla işbirliği halinde olunan ‘Biz Geleceğiz’ projesinin açılışı yapıldı. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile iş ve sanat dünyasından pek çok isim katıldı. Çocuk ihmali ve istismarının nasıl önlenebileceği hakkında 2 gün süren sempozyumun da çok önemli mesajlar verildi.


"Çocuk istismarı tüm dünyada yükselen bir insanlık suçudur"

Çocuk istismarının önlenebilmesi için tüm kurum ve kuruluşların kenetlenebilmesi gerektiğini söyleyen Emine Erdoğan, "Ne yazık ki çocuk istismarı tüm dünyada yükselen bir insanlık suçudur. İstismara uğrayan bir çocuğun bir daha eski duygu dünyasına dönmesi neredeyse imkansızdır. Zaten çoğu kez bu istismar gizli kalır. Çocuğun iç dünyasında büyür, büyür altından kalkılamaz bir yük halini alır. Bu nedenle çocukların duygu dünyaları iyi takip edilmeli tüm ipuçları bilinçli bir şekilde değerlendirilmelidir. Güçlü, sağlıklı bir toplum inşa etmenin yegane yolu geleceğin sahibi olan çocukların psikososyal ve fizyolojik açıdan sağlam ve istismardan uzak bir yaşam sürmesidir. Bunu tesis etmek ise hepimizin boynunun borcudur. Devlet, sivil toplum, medya ve aileler olarak bu sorun etrafında kenetlenebilmeliyiz. İnsanlık çocuklar ölmesin diye savaşması gerekirken, hırsları ve hazları için yaptığı savaşlarda çocukları öldürüyorlar. ’Eğer süt emen çocuklar, beli bükük yaşlılar, otlayan hayvanlar olmasaydı azap üzerinize sel gibi gelirdi’ buyuruyor Peygamber. Çocuklar, yaşlılar rahmete vesileyken ne yazık ki ihmalin, istismarın konusu oluyorlar. Cinsel, ekonomik, duygusal birçok açıdan adına insan diyemeyeceğimiz varlıkların sömürüsüne uğruyorlar. Bu sorunların panzehiri aileyi güçlendirmektir. Sorumlu anne babalar yetiştirmektir. Bir çocuğun yeri ne sokak, ne de yetiştirme yurdudur. Çocuğun yeri ailedir" dedi.

"95 bin idareciye ve 683 bin öğretmene çocuklara yönelik ihmal ve istismarların önlenmesi eğitimi verilmiştir"

 Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise, "Bir ülkenin geleceği her açıdan sağlıklı ve dengeli bireylerin yetiştirilmesine bağlıdır. Bu bağlamda çocuklarımız için atılmış her adım aslında ülkemizin bekası için atılmış bir adımdır. Bir çocuğun her bakımdan sağlıklı ve dengeli bir birey olabilmesi için ilk adım ailede atılır, okulda güçlendirilir, çevreyle pekiştirilir. Bugün 65 bin üzerindeki okulumuzda 1 milyondan fazla öğretmenimizle 18 milyona yakın öğrencimize eğitim vermekteyiz. Bu yıl iki hedefimiz var. İhmal ve istismarı önlemek ve madde bağımlılığıyla mücadele etmek. Risk altındaki grupları tespit etmek için her okulun bir risk haritası oluşturuyoruz. Riskli birey ve grupların tespit edilmesi doğrultusunda bir çalışma yapıyoruz." diye konuştu.

Medya Okur Yazarlığı Tartışılmalı

Yazar Gülenay Pınarbaşı ise konuşmasında AKODER olarak yıllardır medya okur yazarlığının önemine dikkat çeken çalışmalar yaptığını ancak, iletişim bilimleri doktora eğitimi aldıktan sonra medya okur yazarlığının ihmal ve istismar dilini engellemede yetersiz olduğunu fark ettiğini söyledi. "Akoder olarak bu çağrımızın anlamlı fakat eksik olduğunu söylüyorum. Medya profesyonelleri ve kamu daha fazla sorumluluk almalı. Diline çeki düzen vermeli. Çocuk haklarına riayet etmeli. Etik, tıklanmaktan ve seyredilmekten önemli olmalı. En önemlisi ise aileler ve eğitim sistemi eleştirel okuma ve düşünmeye öncelik vermeli" dedi.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, Zeynep Kaya ve Gülenay Büyükçe Pınarbaşı dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri ve akademisyenler hatıra fotoğrafı çektirdi.

  
190 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
tweet